معرفی دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا یا University of Bologna   که نام  ایتالیایی آن (Alma Mater Studiorum Università di Bologna, UNIBO) است که نام اختصاری آن UNIBO می باشد و در شهر بولونیا  کشور ایتالیا واقع شده است.   این دانشگاه که بیش از 900 سال قدمت دارد, در ابتدا کار خود را به عنوان یک موسسه آموزش عالی حقوق در سال 1088  توسط گروهی از محققین و دانشجویان شروع کرد که از سوی امپراطور مقدس روم(فردریش بارباروسا) به رسمیت شناخته شد. درطی سال ها فعالیت گسترش یافت  و کادر آموزشی تخصصی ایجادکرد و به یک دانشگاه تبدیل شد و عنوان قدیمی ترین دانشگاه جهان غرب را به خود اختصاص داد به این دلیل عنوان  ” Alma Mater ” را دریافت کرد.  در سال 1988 در یک گردهمایی از روسای 430 دانشگاه های جهان  طی یک بیانیه ی رسمی این واحد آموزشی  فارغ از موقعیت جغرافیایی و شرایط سیاسی,بعنوان مادر همه دانشگاه های جهان معرفی شد. در قرن 18 میلادی دانگشاه بولونیا با  آموزه های ( مارچلو مالپیگی) نقش بسزایی در انقلاب صنعتی داشت.

 

شهرت این دانشگاه از ابتدا بخاطر استفاذه از کادر اموزشی تخصصی در زمینه علوم مختلف مانند نجوم, پزشکی, منطق و فلسفه است. یکی از این موارد (گاسپاره تالیاکوززی) است که اولین  دوره تحصیلات خود در رشته جراحی پلاستیک در این دانشگاه در قرن 16 به پایان رسانده است. این موسسه آموزشی همچنین اولین دانشگاه است که از اصطلاح universitas برای نامگذاری سازمانی متشکل از اساتید و دانشجویان استفاده کرده است.

از جمله دلایل محبوبیت این دانشگاه اهمیت به حقوق زنان است که از قرن 12 به صورت رسمی اساتید زن را به استخدام درآورد. در این میان از شمهورترین بانوان می توان به لورا لوسی اشاره کرد که به عنوان اولین زن استاد فلسفه استخدام شد. از این رو باعث ایجاد توجه به حقوق زنان و  رونق روشنفکری و تغییرات در سراسر اروپا شد. همچنین اساتید زن بسیاری در زمینه های ریاضیات, نجوم, فیزیک, مکانیک, جبر, منطق, شیمی, هندسه و زبان های باستانی و مدرن در این دانشگاه مشغول به فعالیت شدند.

این دانشگاه شامل 23 دانشکده که پس از آن به 11 دانشکده ی تغییر کرده بود که در آخرین بازآرایی در سال 2018  تعداد دانشکده ها را به 5 دانشکده جامع تبدیل کرده است .این دانشکده ها در شهر های مختلف ایتالیا, ازجمله بولونیا, چزنا, فورلی, راونا و ریمینی و همچنین دارای واحد هایی در خارج از کشور ایتالیا در کشور های آرژانتین( شهر بوینوس آیرس), بلژیک (شهر بروکسل), آمریکا (شهر نیویورک) و چین(شهر شانگهای) است. این دانشگاه بیش از 65 هزار دانشجو که در 105 دوره کارشناسی (دوره 3 ساله با 180 واحد درسی), 110 دوره کارشناسی ارشد (دوره ی 2ساله با 120واحد درسی), دوره کارشناسی ارشد پیوسته (5-6 ساله با 300 یا 360 واحد درسی), 47 دوره دکتری ,66 دوره کارشناسی ارشد حرفه ای و 16 دوره ی بین المللی و برگزاری دوره های زبان و کارآموزی در رشته های مختلف از جمله ی بزرگترین و جامع ترین دانشگاه های ایتالیا و جهان به شمار می رود.

مشخصات عمومی دانشگاه

رتبه بندی دانشگاه

رتبه در ARWU : 201-300

رتبه در Times : 201-250

رتبه در QS : 182

دانشکده ها :

دانشکده پزشکی

که بخش های اصلی تشکیل دهنده ی این دانشکده عبارت است از : ریاست و معاونت دانشکده پزشکی  و هیئت مدیره دانشکده پزشکی .

دانشکده مهندسی

اصلی ترین بخش های این دانشکده ریاست,معاونت و هیئت مدیره و  معاونت پردیس چزنا می باشد.

مهمترین قسمت های این دانشکده , دپارتمان های مدیریت نجوم, فیزیک, علوم کامپیوتری , ریاضیات, مهندسی اطلاعات , الکترونیک و برق , مهندسی هوافضا, مهندسی صنایع.همچنین این دانشکده با دپارتمان های مهندسی عمران, مهندسی شیمی, مهندسی مواد و معماری و محیط زیست ارتباطات  قابل توجهی دارند. قابل ذکر است دپارتمان های ذکر شده جز دانشکده مهندسی محسوب نمی شوند. بخشی از اهداف اصلی این دانشکده ایجاد هماهنگی بین دپارتمان های مذکور و تلاش در جهت افزایش تاثیرگذاری دوره های تحصیلی  و بهبود کیفیت  خدمات آموزشی و همچنین ارتباط موثر و مداوم با صاحبان کسب و کار برای بروز رسانی کیفیت و بهره وری رشته های تحصیلی و ارتباطات خارجی است.

رشته های تحصیلی دپارتمان های موجود در این دانشکده در شهر های دیگر ازجمله فورلی, راونا,چزنا و بولونیا نیز برای دانشجویان قابل دسترسی و پذیرش است.

دانشکده علوم انسانی, هنر و میراث فرهنگی

بخش های اصلی شامل ریاست و معاونت و هیئت مدیره دانشکده و همچنین معاونت پردیس راونا می باشد.

دپارتمان هایی که در این دانشکده قرار گرفته اند شامل دپارتمان هنر , علوم انسانی, میراث فرهنگی و ارتباطات فرهنگی,  زبانشناسی کلاسیک و مدرن, مطالعات ایتالیایی, فلسفه و تاریخ می باشد. هدف این دانشکده ایجاد ارتباط و برقراری هماهنگی  بین دپارتمان های مذکور و شرکت دادن دانشجویان در فعالیت های آموزشی و برنامه های خدماتی مشترک است.

دپارتمان های دانشگاه بولونیا

دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی در دانشگاه بولونیا

دانشگاه بولونیا تعداد قابل توجهی دانشجویان بین المللی دارد که بسیاری از آنها مسلط به زبان ایتالیایی نیستند. از این رو دانشگاه بسیاری از دوره ها را با زبان انگلیسی برگزار می کند. از جمله دوره های برگذار شده در دانشگاه برای علاقه مندان به تحصیل در ایتالیا عبارت اند از:

شهریه دانشگاه بولونیا

دانشگاه برای تعیین شهریه مسئولان مالی دانشگاه سیستمی را در سایت خود راه اندازی کرده اند که با در نظر گرفتن  فاکتور های مقطع و رشته تحصیلی و وضع مالی خانواده دانشجو بصوزت تقزیبی شهریه را تعیین می کنند.

میانگین شهریه دوره های مختلف در کارشناسی و کارشناسی ارشد حدود 1000 تا 3000 یورو در سال است که برای دانشجویان مقطع ذکتری تقریبا رایگان است.

همچنین شرایط ویژه ای برای دانشجویان خارجی در نظر گرفته شده از جمله بورس های رایگان به همراه خوابگاه و کمک هزینه نقدی و یک وعده غذای رایگان . این بورس ها قابل پذیرش برای کشور های جهان سوم است .دانشجویان ایرانی نیز می توانند از این شرایط برخوردار شوند.

مراکز تحقیقاتی و پژوهشی

سیستم کتابخانه ای

مجموعه ای جامع از کتابخانه ها و تهسیلات مربوط به کتابشناختی و مستندات قابل ارائه به دانشجویان است که شامل 27 کتابخانه  که در مجموع 4 میلیون جلد کتاب, 400 جلد مجله و بیش از 5000 ایستگاه تحقیقاتی و مطالعاتی می باشد. همچنین 666 بانک اطلاعاتی  و 48656 مجله آنلاین و 58000 کتاب الکترونیکی قابل دسترس دانشجویان است.

خدمات ICT

یکی از مهمترین تجهیزات دانشگاه خدمات وای فای است که برای دانشجویان در اکثر نقاط دانشگاه قابل دسترسی است.

همچنین تجهیزات آزمایشگاه های کامپیوتر با سیستم ها ی دارای سخت افزار و نرم افزار های پیشرفته و دسترسی کامل به اینترنت در دسترس دانشجویان علوم کامپیوتر می باشد.

تجهیزات و خدمات ورزشی

یکی از مهمترین بخش های دانشگاه مربوط به بخش ورزش است. دانشگاه بولونیا دارای تجهیزات کامل ورزشی است که علاوه بر دانشجویانی که در رشته های تربیت بدنی تحصیل می کنند, همه ی دانشجویان می توانند از تجهیزات ورزشی برای فعالیت  های ورزشی بهره مند شوند. مراکز ورزشی این دانشگاه از جمله :

باشگاه مشتریان دانشگاه برگزار کننده ی برنامه های فرهنگی از جمله برگزاری نمایشگاه ها, درس ها, کنفرانس ها,کنسرت ها, تئاتر و موسیقی و هنر, رقص و برنامه های مفرح و سرگرم کننده برای اوقات فراغت دانشجویان است.

دانشجویان سرشناس دانشگاه بولونیا

آشنایی با شهر بولونیا

بولونیا پایتخت ایتالیا و هفتمین شهر پر جمعیت ایتالیا است.این شهر جزو شهر های ثروتمند این کشور محسوب می شود و همچنین هزینه های زندگی کمی بالاتر از شهر های دیگر است.

شهر بولونیا  شهری با قدمت فرهنگی محسوب می شود و دارای آثار تاریخی بسیاری  می باشد به گونه ای که پایتخت فرهنگی ایتالیا نامیده می شود. همچنین این شهر بعنوان شهر موسیقی در سال 2006 به ثبت یونسکو درامده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *