آزمون آیمت

آزمون آیمت

تحصیل در ایتالیا یک گزینه ایده آل برای افرادی است که قصد تحصیل در یکی از کشورهای مقرون به صرفه اروپایی در کنار کیفیت بالا و اعتبار دانشگاه ها را دارند. آزمون آیمت (IMAT) یکی از پیش ‌نیازهای اصلی جهت تحصیل در رشته های پزشکی در ایتالیا است. این کشور به ویژه در رشته های پزشکی دانشگاه های معتبر و تراز اولی در سطح اروپا و بین المللی دارد.

شما تنها زمانی می ‌توانید تحصیل پزشکی در ایتالیا را آغاز نمایید که در این آزمون نمره قبولی را کسب کرده باشید. داوطلبان دریافت بورسیه و یا تحصیل در رشته های پزشکی ایتالیا می بایست به یکی از دو زبان ایتالیایی یا انگلیسی مسلط بوده و دارای مدرک آزمون آیمت باشند. در این مطلب می خواهیم اطلاعات لازم درباره آزمون آیمت را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

آزمون آیمت چیست؟

تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در کشور ایتالیا پیوسته مورد توجه دانش آموزان بوده است. وجود شرایط کاری مطلوب و کسب درآمد مناسب در این رشته ها بعد از فارغ التحصیلی، دلیل اصلی رقابتی بودن پذیرش این رشته ها از طرف دانشگاه ها می باشد.

در صورتی که قصد تحصیل در رشته های دندانپزشکی و یا پزشکی در ایتالیا را داشته باشید، می بایست از سد یک آزمون ورودی به نام آیمت رد شوید.IMAT یا International Medical Admission Test  آزمون ورودی رشته های پزشکی و دندانپزشکی و نامی آشنا در بین کسانی است که می خواهند در این رشته ها در کشور ایتالیا تحصیل کنند.

آزمون آیمت

ساختار آزمون آیمت

قبل از شرکت در آزمون IMAT می بایست با ساختار آن آشنایی پیدا کنید. این آزمون 60 سوال دارد و داوطلبان برای پاسخ به این سوالات 100 دقیقه زمان خواهند داشت. در صورتی که درباره سوالی تردید دارید، بهتر است به آن جواب ندهید. چراکه پاسخ های اشتباه نمره منفی خواهند داشت. این آزمون به طور کلی شامل 4 بخش زیر می باشد:

 1. بخش اول آزمون دربردارنده 22 سوال تستی در زمینه دانش عمومی و استدلال است. شما باید با قدرت تجزیه و تحلیل و مهارت حل مسئله، پاسخی برای این سوال ها بیابید.
 2. بخش دوم مربوط به سوالات زیست شناسی است که شامل 18 سوال می باشد.
 3. بخش سوم مربوط به سوالات شیمی است و دارای 12 سوال می باشد.
 4. بخش آخر هم به 8 سوال ریاضیات و فیزیک اختصاص پیدا می کند.

قبولی در آزمون بین‌ المللی دانشگاه‌ های پزشکی ایتالیا شرط ورود به رشته های پزشکی در این کشور است و معدل دیپلم شما در ایران هیچ تاثیری در پذیرش شما نخواهد داشت.

هزینه و زمان برگزاری آزمون  IMAT

آزمون IMAT رایگان نیست و داوطلبان در مرحله ثبت نام می بایست هزینه ای بپردازند. هزینه این آزمون 130 یورو است و باید هزینه‌ های اضافی اقامت و سفر را هم در نظر داشته باشید. در صورتی که قصد شرکت در آزمون IMAT در کشور ایتالیا را دارید، باید حتما هزینه یک ویزا را هم مد نظر بگیرید.

این آزمون تنها یک بار در سال و در ماه سپتامبر برگزار می ‌شود. داوطلبان عموما دو ماه پیش از تاریخ آزمون می بایست جهت ثبت ‌نام اقدام نمایند. بهتر است که همه مدارک لازم برای ثبت ‌نام آزمون IMAT را از قبل آماده کنید، چراکه زمان ثبت ‌نام هیچ گاه تمدید نمی شود. این آزمون به طور همزمان در 20 کشور گوناگون برگزار می‌ شود. نظر به اینکه شرکت در آزمون IMAT در خاک ایتالیا برای همه میسر نمی باشد، متقاضیان ایرانی جهت شرکت در آزمون اکثرا به کشورهای همسایه همچون آذربایجان، امارات، قطر و ترکیه سفر می کنند.

نمره کامل آزمون IMAT چقدر است؟

آزمون بین‌ المللی دانشگاه‌ های پزشکی ایتالیا آزمون سختی می باشد و سوالات آن چالش برانگیز است. آزمون IMAT با مدت زمان 100 دقیقه برای داوطلبانی برگزار می شود که می‌خواهند در دوره ‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی شرکت نمایند. بالاترین نمره قابل دستیابی در آزمون IMAT برابر با 90 است. در این آزمون هر پاسخ صحیح 1.5 نمره مثبت و هر پاسخ اشتباه هم 0.4 نمره منفی دارد. سوال ‌های بدون پاسخ هم خنثی هستند و هیچ نمره ای کسر نمی‌کنند.

شرایط و قوانین آزمون آی مت

چنانچه قصد شرکت در آزمون ایمت را دارید باید به فاکتورهای زیادی اهمیت دهید که عبارتند از:

 • هنگام شرکت در این آزمون تنها می ‌توانید یک مداد نرم سیاه و یک بطری آب شفاف همراه داشته باشید.
 • متقاضیان می بایست دارای مدرک دبیرستانی معادل با دبیرستان ایتالیا یا مدرک معتبر بین‌المللی باشند.
 • اصل پاسپورت در جلسه امتحان خود را به همراه داشته باشید.
 • تسلط به زبان انگلیسی؛ زیرا آزمون IMAT به زبان انگلیسی برگزار می‌ شود.
 • سن داوطلبان جهت ثبت ‌نام باید از 18 سال به بالا باشد.
 • همراه داشتن هایلایتر، لاک غلط‌گیر، ساعت مچی و خوراکی ممنوع است.
 • درب حوزه امتحانی بعد از زمان مقرر بسته شده و پس از آن حق ورود به حوزه امتحانی را ندارید.
 • داوطلبان غیر اتحادیه اروپا در این آزمون فرصت اعتراض به نتیجه را خواهند داشت.
 • حداقل نمره قبولی در این آزمون 53 است.
 • در این آزمون پاسخ دهی اشتباه به سوالات، نمره منفی خواهد داشت.

سخن پایانی

کشور ایتالیا یکی از بهترین سیستم های بهداشتی جهان را دارد و دارای تعداد زیادی از معتبرترین دانشگاه های پزشکی است. از این رو، تحصیل در ایتالیا یک فرصت بسیار مناسب برای اخذ پذیرش در رشته های پزشکی می باشد. یکی از مزیت‌ های آزمون بین المللی آیمت این است که در 20 کشور جهان برگزار می‌ شود و نیازی نیست که داوطلبان به ایتالیا سفر کنند. با قبولی در این آزمون می‌ توانید در رشته‌ های پزشکی تحصیل نمایید و از مزیت کسب فرصت ‌های شغلی جدید و مطلوب برخوردار شوید. برای اطلاعات بیشتر به سایت applyitally.com مراجعه کنید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *