مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف می‌ تواند گزینه عالی برای افرادی باشد که در زمینه تحصیل نسبت به بقیه پیشرو هستند و می‌ توانند استعداد و فعالیت تحصیلی خود را در کشورهای پیشرفته به کار بگیرند‌؛ همچنین از آن طریق شغل خوبی هم به دست بیاورند اما اینکه بهترین مقاصد تحصیلی کدام کشورها هستند، جای بحث دارد.

بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی به عواملی مانند کیفیت آموزش، هزینه های تحصیل و زندگی و محیط زندگی بستگی دارد. تحصیل در خارج از کشور می‌تواند فرصتی عالی برای ارتقای سطح علمی، تجربه فرهنگ‌های جدید و ایجاد شبکه‌های ارتباطی بین‌المللی باشد.

ما در این مبحث به طور کامل برای شما توضیح می‌ دهیم که کدام کشورها برای تحصیل در سال ۲۰۲۴ گزینه مناسبی هستند. اگر نیازمند کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، تا انتها با ما همراه شوید.

مهاجرت تحصیلی و بهترین مقاصد تحصیلی

بهترین مقاصد تحصیلی 2024

مقاصد تحصیلی زیادی هستند که می توانید آنها را انتخاب کنید و شرایط تحصیلی خوبی را تجربه کنید که در این قسمت تعدادی از کشورها از جمله تحصیل در اروپا را نام می‌ بریم:

تحصیل در انگلستان

انگلستان یک کشور فوق العاده پیشرفته است و خیلی از شما این موضوع را می‌ دانید که برای تحصیل گزینه عالی است؛ مخصوصاً اگر در رشته‌ های پرطرفداری مانند مهندسی یا پزشکی تحصیل کنید.

تحصیل در اسلوونی

اسلوونی نه تنها کشور دانشگاهی محسوب می‌ شود، بلکه نسبت به کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا هستند، از لحاظ تحصیل مقرون به صرفه‌ تر به حساب می‌ آیند. در نتیجه اگر می‌ خواهید هزینه‌ هایتان برای تحصیل خیلی بالا نرود، این کشور را انتخاب کنید.

تحصیل در قبرس

قبرس کشوری است که این روزها خیلی از ایرانیان برای مهاجرت آن را انتخاب می‌ کنند. از لحاظ تحصیلی و دانشگاهی گزینه خوبی است و شرایط اقتصادی مناسبی هم دارد و بعد از تحصیل احتمال اینکه بتوانید در آنجا کار پیدا کنید، بسیار بالا است.

تحصیل در آلمان

آلمان یکی از کشورهایی است که همیشه رتبه علمی بالایی دارد. سیستم آموزشی آن فوق العاده است. خیلی از مردم در سراسر دنیا سعی می‌ کنند هر طور که شده، وارد کشور آلمان شوند. فرصت‌ های شغلی خوبی بعد از تحصیلاتتان را می توانید در این کشور به دست بیاورید.

تحصیل در ایتالیا

ایتالیا جزو کشورهایی است که برای مهاجرت ایرانیان همیشه پیشنهاد می‌ شود. دانشگاه‌ های آن تاریخچه بسیار غنی دارند و معمولاً جزو دانشگاه‌ های رتبه بالا در سطح جهان محسوب می‌ شوند. دانشگاه های این کشور برای تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان فرصت‌ های تحصیلی بسیار عالی را فراهم می‌ کنند و شهریه آنها هم نسبت به کشورهای دیگر معقول‌ تر است‌.

مزایای مهاجرت تحصیلی

مزایای زیادی برای مهاجرت تحصیلی وجود دارد. اول از همه اینکه سطح دانش و تحصیلاتتان بالا می‌رود و اگر شما یک مدرک بین‌المللی داشته باشید، احتمال اینکه بتوانید در کشورهای پیشرفته اروپایی مشغول به کار شوید، افزایش پیدا می‌ کند.

شانس استفاده از بورسیه تحصیلی اروپا برایتان بالاتر خواهد بود. همچنین می توانید فرصت‌ های شغلی جدید پیدا کنید یا اینکه در کشور در حال تحصیل اقامت دائم بگیرید.

از دیگر مزایا این است که یک زبان جدید یاد می‌ گیرید، با رسومات و فرهنگ یک کشور آشنا می‌ شوید. چالش‌ های جدید هم باعث می‌شود که قوی‌ تر باشید و اعتماد به نفستان افزایش پیدا کند.

مهاجرت تحصیلی برای زیر 18 سالگی

اگر شما به عنوان یک متقاضی پسر زیر ۱۸ سال می‌ خواهید مهاجرت تحصیلی کنید، باید از مدارس کشور مقصد حتماً گواهی پذیرش بگیرید. در غیر این صورت ویزای تحصیلی به شما تعلق نمی‌ گیرد. همچنین باید پاسپورت معتبر داشته باشید.

ارائه مدارک تمکن مالی و آخرین مدرک تحصیلی همراه با ریز نمرات هم جزو شروط بسیار مهم است که باید رعایت شود.

شرایط عمومی لازم برای مهاجرت تحصیلی

فرقی ندارد که شما می‌‌خواهید به کدام کشور مهاجرت تحصیلی داشته باشید؛ در هر صورت یک سری شرایط عمومی است که همه در هر سن و سالی برای هر کشوری باید آن را رعایت کرد.

اول از همه اینکه باید مدارک تمکن مالی ارائه دهید. اینکه تمکن مالی شما چقدر باشد، در کشورهای مختلف متفاوت است اما باید به قدری باشد که بتوانید از پس هزینه‌ های زندگی در آنجا بر بیایید و وابسته به دولت نباشید.

دومین مسئله مربوط به سن و سال است که هر دانشگاهی یک رده سنی خاص را پذیرش می‌ کند.

مدرک زبان و مدرک تحصیلی هم جزو شرایط عمومی بسیار مهم است که برای مهاجرت تحصیلی باید داشته باشید و تاییدیه ها لازم برای دانشگاه را بگیرید.

 همچنین ریز نمراتتان در مقطع قبلی تحصیلی هم باید ارائه شود. باید یک رزومه تحصیلی کامل داشته باشید و مدارک عمومی مانند کارت ملی، شناسنامه، اسناد منزل، پاسپورت، ویزاهای سابق و انگیزه نامه هم جزو شرایط عمومی به حساب می‌ آید‌.

مهاجرت تحصیلی

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی

مدارکی که برای مهاجرت تحصیلی نیاز دارید، شامل موارد زیر است:

مراحل لازم برای مهاجرت تحصیلی

مراحلی که برای مهاجرت تحصیلی در هر کشوری باید طی کنید و جزو مراحل کلی و عمومی است، به صورت زیر است:

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان

سوالی که در ذهن خیلی از شما وجود دارد، این است که آیا اصلاً مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان امکان‌ پذیر است؟ بله. حتی اگر شما در کشورهایی که بهترین مقاصد تحصیلی هستند هم درخواست بدهید، گاهی اوقات بعضی از آنها در بعضی از رشته‌ ها نیاز به مدرک تحصیلی ندارند. مثلاً اینکه شما می‌ خواهید یک شغل فنی داشته باشید. گاهی اوقات نیازی به مدرک زبان ندارد اما شرایط متفاوت است و باید همه کشورها و رشته‌ ها را بررسی کنید و ببینید که آیا با شما تناسب دارد یا خیر.

اخذ بورسیه تحصیلی

خوشبختانه شما می توانید در بعضی از کشورها بورسیه تحصیلی بگیرید و از این طریق تحصیلاتتان را ادامه دهید. بورسیه تحصیلی در واقع یک کمک هزینه است که تا حد زیادی هزینه‌ هایتان را کم می‌ کند. اما برای اینکه بتوانید موفق به اخذ بورسیه تحصیلی شوید، باید مدارک دانشگاهی معتبر داشته باشید و نشان دهید که نسبت به دیگر دانشجویان و دانش آموزان رتبه علمی بالاتر و استعداد بیشتری دارید.

کار دانشجویی حین تحصیل

بله. خوشبختانه شما این امکان را دارید در کشورهایی مانند ایتالیا در حین تحصیل مشغول به کار شوید. یعنی شما در بعضی از رشته‌ ها اجازه دارید که مثلاً در مقطع کارشناسی حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار دانشجویی داشته باشید. در بعضی از رشته‌ ها اجازه می‌ دهند که شما تا ۳۰ ساعت در هفته هم کار کنید که معمولاً برای مقطع دکترا چنین امکانی وجود دارد. در نتیجه می توانید یک کمک خرج خوبی برای زندگی خودتان باشید.

ویزای همراه دانشجویی

ویزای همراه دانشجویی همانطور که از نامش پیداست؛ مختص افرادی است که می‌ خواهند به یک کشور مهاجرت تحصیلی داشته باشند و خانواده هم می‌ خواهند آنها را همراهی کنند. در نتیجه شما می توانید از این طریق اعضای نزدیک خانواده را هم با خودتان ببرید که معمولاً شامل همسر و فرزندان می‌ شود که در کنار فرد محصل باشند.

اقدام از طریق موسسه مهاجرت تحصیلی

برای اینکه شما بتوانید از طریق مهاجرت تحصیلی مهاجرت کنید و بهترین مقاصد تحصیلی را بشناسید، باید از موسسه‌ های مهاجرت کمک بگیرید. آنها با توجه به رشته و تجربه ای که دارید، می‌ توانند به شما کمک کرده و راهنمایی تان کنند و به شما توضیح دهند که هزینه‌ هایتان در یک کشور چگونه است و آیا شانس پذیرش دارید یا نه. موسسه ما یعنی اپلای ایتالی در این زمینه به شما کمک می‌ کند و اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می‌ دهد. کافی است که از صفحه اصلی سایت با مشاورین ما در ارتباط باشید.

بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی

کشورهای مختلفی هستند که برای مهاجرت تحصیلی می توانید آنها را انتخاب کنید اما در بین کشورهای اروپایی بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی، ایتالیاست. ایتالیا نه تنها بافت شهری بسیار جذابی دارد و هر کدام از شهرهای آن تاریخی هستند و فرهنگ بسیار غنی دارد، بلکه برای تحصیل هم گزینه بسیار عالی است. دانشگاه‌ های آن قدمت بسیار زیادی دارد و جزو بهترین دانشگاه‌ ها در سطح دنیا هستند.

بهترین مقاصد تحصیلی 2024

چرا مهاجرت تحصیلی بهتر از مهاجرت کاری است؟

خیلی از شما با مهاجرت تحصیلی بیشتر از مهاجرت کاری آشنایی دارید و شنیده‌ اید که مهاجرت تحصیلی از مهاجرت کاری بهتر است. علت هم اینجاست زمانی که شما در یک کشور در حال تحصیل هستید، راحت‌ تر می‌ توانید اقامت دائم بگیرید اما اگر از طریق مهاجرت کاری به آنجا رفته باشید، حداقل باید سه الی ۴ سال کار کنید تا به شما اقامت دائم بدهند. در صورتی که بعد از تحصیل حدوداً یک ماه یا نهایتاً ۱۸ ماه بعد امکان اخذ اقامت برایتان وجود دارد.

جمع‌ بندی

بهترین مقاصد تحصیلی کشورهایی هستند که از لحاظ آموزش پیشرفته باشند و امکانات خوبی را در اختیار دانشجویان قرار دهند. ما در این مبحث به طور کامل برایتان توضیح دادیم که چه کشورهایی برای مهاجرت تحصیلی گزینه مناسبی هستند و همچنین در مورد مراحل مهاجرت تحصیلی، مزایای انجام این کار، شرایط و مدارک عمومی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار دادیم و در نهایت گفتیم که اپلای ایتالی می‌ تواند یکی از بهترین موسسه‌ های مهاجرتی برای کسب اطلاعات بیشتر باشد.