آزمون های زبان ایتالیایی

آزمون های زبان ایتالیایی چیست و چطور می توانیم شرکت کنیم؟ آزمون چیلز CILS، چلی و سایر آزمون ها به زبان ایتالیایی وجود دارد که سالانه برای ورودی دانشگاه ها بر گزار می گردند.

تحصیل در ایتالیا دارای شرایط  و  مدارکی می باشد که دانشجویان علاقمند به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا لازم است به آنها توجه کنند. یکی از شرایط مورد نیاز برای تحصیل در ایتالیا تسلط به زبان ایتالیلیی است, اگر چه برای دانشجویانی که با زبان انگلیسی  آشنایی و تسلط دارند میتوانند بدون نیاز به مدرک زبان ایتالیایی می توانند برای اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی اقدام کنند . با این حال شما برای زندگی در هر کشوری نیاز به آشنایی به زبان کشور مقصد دارید که تسلط یا آشنایی با این زبان دارای امتیاز براری متقاضیان میباشد. توجه داشته باشید که بسیاری از برنامه های ارائه شده برای دوره کارشناسی به زبان ایتالیایی می باشد. و بیشتر رشته های ارائه شده به زبان انگلیسی برای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

شما می توانید زبان ایتالیایی را در آموزشگاه های معتبر در ایران و همچنین در ایتالیا آموزش ببینید . بسیاری از دانشگاههای ایتالیا برای دانشجویان بین الملل خود دوره های زبان ایتالیایی برگزار می کنند.

سفارت ایتالیا در ایران هر سال آزمون زبان ایتالیایی برگزار می کند که متقاضیان پس از قبولی در این آزمون , امکان دریافت ویزاس دانشجویی و عزیمت به ایتالیا برای تحصیل  خواهند داشت. آزمون زبان ایتالیایی به صورت کتبی و شفاهی در چند نوبت در سال  در سفارت ایتالیا برگزار میگردد. مرجع آموزشی در مدرسه ایتالیایی تهران کتابهای اسپرسو میباشند که شامل پنج جلد هستند.

آزمون چیلز (CILS – Certificazione di Italiano come Lingua Straniera)

آزمون چیلز (Esame CILS) یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی سنجش مهارت در زبان ایتالیایی است. مرکز آزمون CILS  عضو سازمان EALTA (انجمن آزمون زبان‌های اروپایی) و انجمن (  ALTE انجمن آزمون‌های زبان اتحادیه‌ی اروپا) است. همچنین آزمون CILS یک گواهی کیفیت مهم با عنوان برچسب اروپایی زبان  را در سال 2004 میلادی، دریافت کرد که این گواهی,  به مهمترین و خلاقانه‌ترین پروژه‌ها در زمینه‌ی آموزش زبان اعطا می‌گردد.

آزمون CILS توسط دانشگاه سیه نا (Università per Stranieri di Siena) در ایتالیا و طبق چارچوب های استاندارد های سطح بندی زبان های خارجی اتحادیه اروپا,  طراحی شده و در ایتالیا و سایر کشورها تحت نظارت این دانشگاه برگزار میگردد. در این آزمون سوالات هر آزمون به صورت بسته‌بندی شده به مراکز آزمون در سراسر دنیا ارسال می‌گردد و پس از برگزاری آزمون، پاسخنامه‌ها و فایل‌های صوتی مجددا به این دانشگاه برمی‌گردد تا تصحیح شده و نتایج اعلام شود

این  آزمون از سال 2015 به عنوان آزمون رسمی در سطح ‌‌B1 و B2 مدرسه ایتالیایی‌های تهران معرفی شد و جای آزمون استرنی سطح B1 و B2 که قبلاً تنها ملاک سنجش مهارت زبانی متقاضیان مهاجرت به ایتالیا بود را گرفت. مدرسۀ ايتاليايی در تهران «پيترو دلّا واله » که زیر نظر کنسولگری ایتالیا در تهران مشغول به فعالیت  است,  مسئول برگزاری آزمون زبان ایتالیایی CILS در تهران میباشد و دانشجویان پس از قبولی در این آزمون مجاز به تحصیل در ایتالیا خواهند شد.

مدارک زبان ایتالیایی مورد تایید سفارت ایتالیا

  • CILS- B2
  • CELI – B2

سطح زبان

روشی استاندارد در اتحادیه اروپا برای ارزشیابی مهارت های افراد در یک زبان خارجی تعریف شده است که در این روش، سطوح ششگانه A1-A2-B1-B2-C1-C2 تعریف شده اند که بعنوان معیار مراکز آموزشی جهت تعیین سطح زبان آموزان مورد استفاده قرار می گیرند. A1 آسانترین و C2 سخت ترین سطح زبان ایتالیایی میباشد.
آزمون CILS در مدرسه ایتالیایی تهران در سطح B2 برگزار میشود.

ساختار آزمون چیلز CILS

این آزمون از دو سطح A1  و A2تشکیل شده است ودارای 100 نمره میباشد که به پنج مهارت بیست نمره ای  تقسیم میشود و برای قبولی در این آزمون میبایست از هر مهارت حداقل نمره ی 11 را کسب کرد، یعنی حداقل نمره ی قبولی در این آزمون 55 میباشد.  برای دریافت مدرک CILS، کسب حداقل نمره در هر یک از پنج مهارت این آزمون ضروری است. داوطلبانی که در تمام مهارت‌ها نمره‌ی کافی را بدست نیاورند نکنند، مدرک چیلز نخواهند گرفت؛ ولی به متقاضی,  یک گواهی اعطا می‌شود که مهارت‌های قبول شده و رد شده  در آزمون را نشان می‌دهد و برای شرکت در آزمون مجدد مهارت‌های رد شده به کار می‌آید.

 پنج مهارت تشکیل دهنده آزمون به شرح زیر است

Ascoltoشنیداری1
Comprensione della letturaخواندن یا درک مطلب2
Analisi delle strutture di comunicazioneگرامر3
Produzione scrittaنوشتاری (دیکته)4
Produzione oraleمکالمه5

 

دانلود آزمون برگزار شده در سطح B1 در سال 2016
دانلود نتایج آزمون استرنی
مجموعه ای از آزمونهای برگزار شده توسط دانشگاه Siena به همراه فایلهای صوتی و متن بخش شنیداری موجود میباشد، جهت خرید به فروشگاه سایت مراجعه نمایید. نمونه مدرک چیلز صادر شده را در زیر مشاهده میکنید.

تاریخ‌های برگزاری آزمون زبان چیلز

براساس اطلاعات سایت رسمی آزمون چیلز، آزمون چیلز (هر سال سه نوبت در ماه‌های آوریل (فروردین-اردیبهشت)، ژوئن(آذر-دی) و دسامبر (خرداد-تیر) در مراکز رسمی آزمون چیلز درسراسر دنیا برگزار می‌شود. برای مشاهده تقویم آزمون‌های هر سال، به تقویم رسمی آزمون چیلز سر بزنید.

زمان برگزاری آزمون چیلز در ایران چیلز تفاوت‌هایی دارد. در سال‌های اخیر در مرکز آزمون  زبان های ایتالیایی ایران (مدرسه ایتالیایی‌های تهران) معمولا تنها یک آزموندر  اواخر آذرماه برگزار می‌شود و یک آزمون مجدد هم برای افرادی که موفق به قبولی کامل در آزمون آذرماه نشده‌اند در اسفندماه برگزار می‌شود. در شهریورماه ۱۳۹۸ هم برای اولین بار در چنین زمانی از سال یک آزمون چیلز سطح B2 برگزار شد که امکان ثبت‌نام در آن برای همه متقاضیان فراهم بود.

اما طبق مراجع رسمی آزمون چیلز در ایران، جدیدترین برنامه‌ی سالانه آزمون‌های چیلز در ایران شامل سالیانه سه نوبت آزمون در ماه‌های آذر، خرداد و شهریور برای عموم متقاضیان و یک آزمون مجدد جبرانی در اسفندماه است.

آزمون مجدد(جبرانی)

متقاضیانی که در آزمون ارزیابی مهارتهای چیلز موفق به کسب حداقل نمره‌ی قبولی نشوند، یک گواهی دریافت می‌کنند که مجوز شرکت در آزمون مجدد متقاضی می باشد. متقاضی می‌تواند ظرف مدت ۱۸ ماه از زمان آزمون اصلی، در آزمون جبرانی مهارت‌های رد شده شرکت کند و با کسب نمره‌ی کافی در این مهارت‌ها، موفق به دریافت مدرک CILS خواهد شد. بنابراین افرادی که نتوانند در نوبت های آذر یا خرداد نمره قبولی در بعضی از مهارت های آزمون بدست آورند ، می توانند در آزمون های مجدد اسفند ماه و شهریورماه شرکت کنند.

در آزمون مجدد فقط مهارت‌هایی را که داوطلب موفق به قبولی نشده باید دوباره امتحان بدهد و نیازی به امتحان مجدد برای مهارت‌های قبول شده نیست.

نحوه تصحیح و ارزیابی امتحان

ارزیابی نتیجه ی کلیه‌ی آزمون‌ها تحت نظارت مستقیم مرکز CILS است. حتی بخش‌های شفاهی آزمون‌ها هم به صورت صوتی ضبط شده و برای ارزیابی به مرکز اصلی CILS ارسال می‌شود. این فرایند، ضمانت بی‌طرفی نمره دهی برای داوطلبان است. بنابراین، همه در چارچوب یک ارزیابی یکسان و معتبر قرار می‌گیرند.

نحوه‌ی سنجش آزمون نیز توسط اساتید متخصص (که بصورت مداوم آموزش می‌بینند) مدیریت می‌شود. از آنجایی که ممکن نیست ارزیابی پاسخ‌های بخش شفاهی همیشه به یک نمره‌ی یکسان بیانجامد، کارشناسان چیلز به طور مداوم با یکدیگر در ارتباط هستند و روش‌های و چارچوب‌های ارزشیابی را با یکدیگر به مشورت می‌گذارند.

اعلام نتایج آزمون چیلز

نتایج امتحانات CILS معمولا ظرف مدت ۳ ماه از تاریخ امتحان به مراکز و داوطلبان اعلام می‌شود.

منابع آزمون چیلز

برای موفقیت در امتحان چیلز و گرفتن ویزای ایتالیا شما باید در زبان ایتالیایی مهارت کافی کسب کنید. به همین جهت هر کتاب و متد آموزشی که بتواند مهارت زبان ایتالیایی شما را تا سطح B1/B2 تقویت کند به نوعی «منبع» امتحان چیلز محسوب می‌شود. در حال حاضر اصلی‌ترین منابع آزمون چیلز در حقیقت همان مجموعه کتاب‌های جدید اسپرسو (Nuovo Espresso) است که در صورت تسلط کامل به مباحث سه جلد ابتدایی این مجموعه کتاب می‌توانید در آزمون B1 نمره بسیار خوبی کسب نمایید. همچنین برای سطح B2 نیاز است تا بر هر ۴ جلد ابتدایی مجموعه کتاب‌های جدید اسپرسو مسلط باشید.

برای یادگیری باکیفیت زبان ایتالیایی می‌توانید در دوره‌های حضوری آموزش زبان ایتالیایی یا دوره‌های آموزش آنلاین زبان ایتالیایی مؤسسه برنا شرکت کنید. دپارتمان زبان ایتالیایی مؤسسه‌ی برنا یکی از قدیمی‌ترین خوش‌سابقه‌ترین مراکز آموزش زبان ایتالیایی در ایران است. مؤسسه برنا از سال ۱۳۸۳ در حال خدمات‌رسانی به متقاضیان آموزش زبان ایتالیایی و برگزاری دوره‌های آمادگی آزمون ورودی دانشگاه به زبان ایتالیایی (آلفاتست) یا پزشکی انگلیسی (IMAT) است.

آزمون چلی (CELI – Certificato di Conoscenza della Lingua Italiana )

آزمون چلی یکی دیگر از آزمون های رسمی و معتبر بین المللی زبان ایتالیایی است. آزمون CELI توسط دانشگاه دانشجویان خارجی پروجا (Università per Stranieri di Perugia)،در ایتالیا طراحی شده است. این آزمون در شش سطح، براي  دانشجويان غير ايتاليايي برگزار ميشود. اين آزمون مطابق با استانداردهاي اتحاديه اروپاست و همانند ساير آزمون هاي معتبربین المللی زبان مانند تافل يا آيلتس شامل خوندن، نوشتن، گوش کردن و صحبت کردن ميشود که از نظر کنسولگری ایتالیا در تهران معتبر شناخته میشود. مدرک گواهي زبان ايتاليايي (CELI) براي متقاضیان تحصيل کرده، که تاييد وزارت امور خارجه و وزارت آموزش عالي ایتالیا است. و مهارت هاي زبان ايتاليايي را تاييد مي کنند و در برای کار و تحصيل در ايتاليا  قابل استفاده هستند. با کسب نمره قبولي در آزمون چلي CELI مي توانيد براي اخذ ويزاي تحصيلي در ايتاليا اقدام کنيد و براي کارشناسي و يا کارشناسي ارشد در يکي از دانشگاه هاي ايتاليا به ادامه تحصيل بپردازيد. همچنين مي توانند از مزيت بورس استاني ايتاليا نيز برخوردار شوند. در حال حاظر این آزمون در تهران توسط مجتمع فنی تهران و در اصفهان توسط موسسه سخن سرایان برگزار میشود. وزارت آموزش عالي و تحقيقات ايتاليا آزمون (CELI 2B1  را به عنوان گواهي معتبر براي ارزيابي سطح آگاهي زبان ايتاليايي مورد نياز جهت ثبت‌نام در دانشگاه‌هاي ايتاليا که به وسيله دانشگاه‌ها مشخص شده‌است را معرفي مي‌کند. برتری این آزمون نسبت به سایر آزمون های مشابه این است که سوالات بر اساس شرایط داوطلبان با هر تجربه ، طراحی شده است و روش‌های انتخاب شده یادگیری زبان ایتالیایی در روند امتحان‌های چلی تغییری ایجاد نمیکند.

آزمون چلی در تاریخ  18 اسفند 1399 (9MARZO 2021 ) در سطوح B1 و B2  توسط کنسولگری ایتالیا در تهران  برگزار می شود. شایان ذکر است سطح این آزمون زبان توسط خود کنسولگری ایتالیا تعیین و نتیجه آزمون در سایت سفارت اعلام می گردد.

این نکته قابل ذکر است که نحوه ثبت‌نام، پایان مهلت مقرر و هزینه قابل پرداخت آزمون‌ها بسته به اینکه داوطلب در شهر پروجا یا یکی از مراکز رسمی آزمون در اقسا نقاط دنیا آزمون می‌دهند، متفاوت است.

آزمون چلي CELI به سطوح مختلف تقسيم شده است

 انواع سطح های آزمون چلي CELI

CELI IMPATTO – A1

اين آزمون برای سنجش آشنايي ابتدايي با زبان ايتاليايي بر اساس معيار هاي اتحاديه اروپا است.

قبول شدگان در اين آزمون مي توانند به سوالات کوتاه در باره خودشان ، خانواده و محل ست و خانه پاسخ دهند و همچنين مي توانند نياز هاي ابتدايي خود را برطرف کنند.

CELI 1 – A2

اين آزمون برای سنجش آشنايي ابتدايي در سطح A2 با زبان ايتاليايي بر اساس معيار هاي اتحاديه اروپا است.

کانديد هاي اين آزمون بايد با مهارتهاي زبان شناسي در راستاي تعامل با ديگران در زمينه هاي اجتماعي – کاري بتوانند از زبان ايتاليايي به درستي استفاده کنند. کانديدان سطح A2 قادر به تبادل اطلاعات اساسي در مورد خود، خانواده، کار در زمينه هاي مرتبط  و توصيف موقعيت ها و حوادث به شيوه اي ساده در زمان حال و حتي در زمان گذشته هستند.

CELI 2 – B1

اين آزمون معياری برای سنجش آشنايي متوسط در سطح B1 با زبان ايتاليايي بر اساس معيار هاي اتحاديه اروپا است.

نامزد هاي شرکت در اين آزمون بايد بتوانند در شريط معمولي زندگي و کاري از زبان ايتاليايي استفاده کنند. همچنين بايد بتوانند در موقعيت ها و موضوعات مشخص و آشنا به درستي زبان ايتاليايي به کار ببرند.

CELI 3 – B2

اين آزمون برای سنجش آشنايي خوب در سطح B2 با زبان ايتاليايي بر طبق معيار هاي اتحاديه اروپا است.

کانديدا هاي شرکت در اين آزمون بايد بتوانند به راحتي در ايتاليا مسافرت کرده و بتوانند در دوره هاي تحصيلي ثبت نام و ادامه تحصيل دهند. بايد بتوانند در شرايط خاص نيز از زبان ايتاليايي استفاده کنند و بتوانند در سطح وسيعي علايق و ديدگاه هاي خود را با ديگران مطرح کنند . تسلط بر گرامر زبان ايتاليايي .

وزارت آموزش و پرورش ايتاليا ، دانشگاه و تحقيقات CELI 3 را به عنوان يک گواهي معتبر براي تاييد دانش ايتاليايي مورد نياز براي ثبت نام در دانشگاه ايتاليا با توجه به  سهميه اي که هر دانشگاه به دانشجويان خارجي اختصاص مي دهد، به رسميت مي شناسد.

CELI 4 – C1

اين آزمون معيار سنجش آشنايي عالي در سطح C1 با زبان ايتاليايي بر اساس معيار هاي اتحاديه اروپا است.

نامزد  هاي شرکت در اين آزمون داراي تسلط به زبان ايتاليايي و استفاده از آن در شرايط خاص دارند و بتوانند در سطوح آموزشي بالاتر مانند کارشناسي ارشد به ادامه تحصيل و يا کار بپردازند.

CELI 5 – C2

اين آزمون معيار سنجش آشنايي بسيار عالي در سطح C2 با زبان ايتاليايي بر اساس معيار هاي اتحاديه اروپا است.

کانديدا ها بايد در هر زمينه کاري و يا تحصيلي داراي تسلط بر زبان ايتاليايي باشند. اين افراد بايد حتي در شرايط پيچيده نيز بتوانند منظور خود را از طريق ايتالياي برسانند.

روش ثبت‌نام در آزمون چلی

توصیه می‌شود ضوابط مربوط به هر آزمون را مطالعه فرمایید.
حضور داوطلب در مراحل ثبت‌نام الزامی نیست.
تقاضای ثبت‌نام در آزمون‌ها باید بر اساس فرم‌های حاضر در مرکز آزمون مربوطه ارایه شوند.
لطفا توجه داشته باشید که رسید مبلغ پرداخت را نگه‌دارید.
تقاضا می‌شود حتما آدرس ایمیل قابل دسترس خود را در کادر مربوطه بنویسید.
فقط تا شروع آخرین روز مهلت ثبت‌نام امکان تایید مکان(مرکز آزمون مورد نظر) و زمان آزمون وجود دارد.
پایان مهلت ثبت‌نام
برای کسی که قصد آزمون دادن را در یکی از مراکز آزمون در ایتالیا یا در سایر نقاط دنیا دارد، فقط تا دو ماه قبل از تاریخ برگزاری آزمون زمان برای ثبت‌نام دارد.

هزینه آزمون‌ها توسط مراکز آزمون تعیین می‌شوند.
به خاطر داشته باشید هزینه آزمون در صورتی داوطلب خواستار تنها یک بخش(فقط بخش نوشتاری یا فقط بخش گفتاری) از آزمون باشد، %30 درصد کاهش می‌یابد.

ساختار آزمون چلی  CELI 2

  از چهار مهارت  تشکیل شده‌است

مهارتشرح مهارتزمان مقررسهم هر مرحله از کل آزمون
درک مطلب متن‌های نوشتاری-چهار گزینه‌ای

-وصل کردنی

-کامل کردنی

 

 

 

2 ساعت

 

%25

تولید متن‌های نوشتاری-کامل کردن یک فرم(فرم یا پرسشنامه)

-یک آگهی

یک نامه

 

 

%25

درک مطلب متن‌های صوتی-چهار گزینه‌ای

-وصل کردنی

20 دقیقه%25
استراحت
آزمون شفاهیمکالمه15 دقیقه%25

ظوابط ارزشیابی آزمون

نتیجه نهایی با به کار گیری پنج حرف اعلام می‌شود، سه تای اول نتایج قابل قبول و دو تای آخر نتایج مردود هستند:

A: Ottimo عالی

B: Buono خوب

C: Sufficiente متوسط

D: insufficiente بد

E: gravemente insufficiente خیلی بد

همچنین بخوانید: آزمون معماری به زبان انگلیسی در ایتالیا

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *