آزمون پزشکی به انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا

از پر طرفدار ترین رشته ها برای متقاضیان پذیرش در دانشگاه  های ایتالیا , رشته های پزشکی است. 70 درصد ظرفیت های دانشگاه های ایتالیا در رشته های پزشکی به دانشجویان در حوضه اتحادیه اروپا اختتصاص دارد و تنها 30 درصد باقی مانده برای دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا هستند و به ایتالیا برای ادامه تحصیل مهاجرت می کنند اختصاص میابد. بنابراین وزارت آموزش ایتالیابرای انتخاب دانشجویان در رشته های حوزه پزشکی در دانشگاه های ایتالیا برنامه آزمون بین المللی را در نظر گرفته است.آزمون بین المللی پزشکی IMAT (Italian Medical Admission Test) یک آزمون جامع است که برای متقاضیان رشته هه ها ی پزشکی علاقمند به تحصیل در ایتالیا برگزار می شود. این آزمون با نظارت وزارت آموزش ایتالیا M.I.U.R  و با همکاری مراکز آموزشی و خدمات پذیرش کمبریج ایجاد شد توسط تعدادی از دانشگاه های ایتالیا برای پذیرش دانشجویان در گرایش های پزشکی، دندانپزشکی، جراحی و رشته های مرتبط با آنان به زبان انگلیسی و ایتالیایی گرفته می شود. آزمون آی مت (IMAT) با هدف پذیرش دانشجویان بین الملل در دانشگاه های ایتالیا و در ماه آوریل هر سال برگزار می شود و پذیرش افراد در ماه اکتبر صورت می گیرد. آز آنجایی که این آزمون ها به زبان انگلیسی برگزار می شود, طیف گسترده ای از دانشجویان از تمام کشور ها , چه بومی اتحادیه اروپا و چه دانشجویان خارج از اتحادیه که علاقمند به تحصیل در رشت های پزشکی هستند, می توانند در این آزمون شرکت کنند.

دوره های پپزشکی و دندان پزشکی به زبان انگلیسی در 13 دانشگاه ایتالیا ارائه می شود 12 مورد از این دانشگاه ها مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران قرار گرفته است.

آموزش عالی ایتالیا از سال 2009 در دانشگاه های دولتی ایتالیا آموزش برنامه های پزشکی به زبان انگلیسی را آغاز کرده اند. در ایتالیا بیش از 13 دانشکده پزشکی دولتی مدارک MBBS( پزشکی عمومی) را با آموزش به زبان انگلیسی ارائه می دهند. این دانشکده های پزشکی انگلیسی زبان در دانشگاه های ایتالیا جزو بهترین و معتبرترین  واحد های آموزش پزشکی آکادمیک بین المللی،همچنین ارزان ترین مراکز آموزش در جهان هستند و دارای امکانات و تجهیزات بسیار خوبی برای اقامت، تحقیق و آموزش و فعالیت های بالینی در اروپا و فراتر از آن هستند. دانشگاه های مختلفی در ایتالیا دوره های پزشکی به زبان انگلیسی را برای دانشجویان بین المللی ارائه می دهند که کلیه مدارک دانشگاهی در سراسر اتحادیه اروپا شناخته شده است. تلفیق بی نظیر جذابیت سنتی و فرصت های مدرن ایتالیا برای بسیاری از پزشکان بین المللی جذاب است. تمام برنامه های پزشکی انگلیسی زبان در دانشگاه های ایتالیا نیاز به شرکت در آزمون IMAT دارند. طول دوره تحصیل در مقاطع تحصیلی پزشکی در کشور ایتالیا به مدت 5 الی 6 سال می باشد. البته این مدت زمان بستگی به نوع رشته و گرایش مورد نظر شما دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص تحصیل در تخصص پزشکی در ایتالیا، پیشنهاد می کنیم این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

هر آنچه در باره ی آزمون IMAT باید بدانید

آزمون I.MAT جز یکی از سه آزمون معتبر (B.MAT,I.MAT,O.ET ) می باشد و نمره ی کسب شده توسط متقاضی یکی از شرایط واجد شرایط  برای پذیرش در دانشگاه های ایتالیا مورد استفاده قرار می گیرد.

یک آزمون جامع برای پذیرش بین المللی  (Italian Medical Admission Test) یک آزمون ارزیابی استعداد متقاضیان علاقمند به تحصیل در دانشگاه های ایتالیا است که به عنوان قسمتی از مراحل پذیرش برای تعدادی از دانشگاه های ایتالیا استفاده می شود. آزمون IMAT یک آزمون بین المللی ورودی برای برخی از رشته های برتر دانشگاه های کشور ایتالیا به زبان انگلیسی است. برخی به اشتباه تصور می کنند این آزمون مختص پذیرش در رشته های پزشکی است.

این آزمون برای پذیرش  دانشگاه ها برای دوره های کارشناسی را ارائه می دهند که به زبان انگلیسی تدریس می شوند و برای متقاضیان داخل و خارج از اتحادیه اروپا قابل انجام است.  متقاضیان واجد شرایط برای شرکت در این آزمون باید نمره  آیلتس 5.5 به بالا را دارا باشد. هزینه آزمون IMAT به مبلغ 130 یورو می باشد که اگر افراد از تمامی 4 بخش مختلف این آزمون نمره 20 را دریافت کنند، واجد شرایط برای مراحل بعدی هستند و قبول شده به حساب می آیند.

آشنایی با آزمون MAT

به طور کلی آزمون I.MAT به صورت چند گزینه ای می باشد. و شامل  دو بخش است، مهارت تفکر ( تفکر انتقادی و توانایی حل مسائل ) و سنجش میزان دانش متقاضی مرتبط با علوم پایه شامل  زیست شناسی، شیمی، فیزیک و ریاضیات که هر کدام به صورت جداگانه 30 سوال را در بر می گیرند.

این آزمون 60 سوال دارد و مدت زمان برگزاری آزمون I.MAT 90 دقیقه می باشد و همه ی سوالات به صورت پنج گزینه ای می باشند. که هر سوال 1.5 امتیاز دارد. متقاضی اگر هر یک سوال را غلط پاسخ دهد، 0. و برای هر پاسخ غلط 0،4 نمره منفی در نظر گرفته شده است و سوالات بدون پاسخ 0 امتیاز  .

مکان های برگزاری آزمون IMAT

آزمون I.MAT در بیشتر شهر های مهم دنیا از جمله نیویورک، دبی، لندن، تل آویو در اسرائیل، آتن، بارسلنا و به جز ایران برگزار می شود. در ایتالیا مدارس ایتالیایی که در محل برگزاری آزمون هستند شامل : کمبریج مرکز تمامی آزمون های S.E.L.T و E.S.L و ساختمان انگلیسی دانشگاه کمبریج و شورای بریتانیا آزمون I.E.L.T.S

همچنین , آزمون IMAT در کشور هایی نظیر آذربایجان، قبرس، ترکیه و… برگزار می شود. این آزمون در ماه سپتامبر برگزار می شود. زمان ثبت نام برای این آزمون به طور معمول در ماه های ژوئن یا جولای در طول حدود 2 تا 3 هفته ادامه می یابد.  هزینه ی آزمون، 105 GPA یا 120 یورو و یا 164 دلار آمریکا می باشد. این آزمون تنها یک بار در سال برگزار می شود

آمادگی برای شرکت در آزمون

کشور ایتالیا برای کمک به متقاضیان برای آمادگی جهت شرکت در آزمون I.MAT و اخذ پذیرش در دانشگاه ها کتاب هایی مانند ( تفکر انتقادی و حل مسائل، زیست شناسی ، شیمی ، ریاضیات و کتاب نظریات) را منتشر کرده است.

منابع :

آزمون I.MAT شامل 60 سوال چند گزینه ای میباشد که مواد درسی  (20 تفکر انتقادی، 2 فرهنگی، 18 زیست شناسی، 8 فیزیک و ریاضیات) را تشکیل می دهد. 5 جواب امکان پذیر است و امتیاز منفی برای جوب غلط در نظر گرفته می شود.

مدت زمان  پاسخگویی به سوالات 100 دقیقه  در نظر گرفته شده است. آزمون شامل سوالات مختلف در موضوعات زیر است. بخش 1 دانش کلی و مهارت های استدلال منطقی را ارزیابی خواهد کرد، که دانشجویان در صورتی که در بالاترین سطح موفقیت دوره تحصیلی باشند، باید این بخش را با موفقیت پاسخ دهند.

این سوالات براساس مهارت هایی لازم برای هر تحصیلات آکادمیک است انتخاب شده است، که به دانشجویان برای حل مسائل جدید، و استدلال کردن  که منجر به نتیجه می شود، یا ترویج و دفاع از یک نقطه نظر خاصی نیاز دارند. سوالات اطلاعات عمومی است که  جنبه  های گوناگون  فرهنگی را در بر میگیرد ، از جمله: جنبه های فرهنگ ادبی، تاریخی، فلسفی، اجتماعی و سیاسی. تفکر انتقادی در استدلال با استفاده از زبان نوشتاری روزمره است. سوالات برای  مهارت های درگیر در درک و ارزیابی استدلال ها متمرکز هستند. این ها عبارتند از: تهیه و خلاصه نتایج، شناسایی مفروضات و اشتباهات، استدلال و ارزیابی تاثیر شواهد اضافی.

 بخش 2: زیست شناسی

بخش 3: شیمی

بخش 4: فیزیک و ریاضیات

چند ضلعی ها و عملکرد آنها. دایره و محیط. اندازه گیری طول، منطقه و حجم. هم اندازگی، شباهت ها و معادلات در سطح. جایگاه هندسی. اندازه گیری زاویه ها در درجه ها و رادیان ها. سینوس، کسینوس، مماسی زاویه و مقادیر قابل توجه آنها. فرمول های مثلثاتی. حل مثلثات. سیستم مرجع دکارتی در یک سطح. فاصله بین دو نقطه و نقطه مرکزی یک بخش. معادله یک خطی. مفاهیم موازی و خط عمود. فاصله یک نقطه از یک خط مستقیم. معادله دایره، سهمی، هذلولی، بیضی و بازنمایی آنها در سطح دکارتی. قضیه فیثاغورس.

در سال های اخیر، تعداد متقاضیان تحصیل در دانشکده های پزشکی عمومی به زبان انگلیسی در ایتالیا افزایش یافته است. علاوه بر این، متقاضیان با وجود روش های آمادگی زیاد، خود را برای شرکت در آزمون IMAT بهتر آماده می کنند. که این باعث شده است حداقل نمره مورد نیاز در مرحله اول آزمون برای پذیرش دانشکده های پزشکی دانشگاه های ایتالیا افزایش یافته است. بیشترین تغییر قابل توجه در نتایج در میلان اتفاق افتاده است ، زیرا حداقل نمره مورد نیاز در دور اول برای ورود دانشجویان اروپایی از امتیاز 10 در سال 2014 به امتیاز 50.1 در سال 2015 رسیده است.

برای آگاهی بعتر ا ز بهتر رقابت در این آزمون ورودی به آمارهای مربوط به 5 سال اخیر توجه داشته باشید، در سال 2011 در پاویا ، نمره 50 بالاترین نمره داوطلبان در آزمون IMAT بود ، در حالی که در سال 2015 بالاترین نمره داوطلبان ( که اکنون در میلان مشغول به تحصیل هستند ) 71.1 بوده است. بنابراین در بین داوطلبان اروپایی آزمون IMAT در سال 2015، تنها 2% امتیاز بیشتر برای ورود به میلان در دور اول کافی بود. اما دردانشگاه های پاویا و ناپولی فدریکو II ، حدود 10% امتیاز بیشتر لازم بود.

در سایر دانشکده ها، به احتمال زیاد, دانشگاه رم_ لاساپیسنسا نسبت به پاویا ،ناپولی فدریکو II، باری ، رم_تور ورگاتا رقابتی تر است. و ناپولی سان نسبت به رم_ لاساپیسنسا رقابتی تر است. دانشجویان غیر اروپایی نسبت به دانشجویان اروپایی برای پذیرش به هر دانشکده ، نمره قبولی IMAT کمتری در دور اول نیاز دارند. به عنوان مثال دانشجویان بین الملل برای پذیرش به میلان، باید حداقل 15% امتیازرا کسب کنند.

نمره دانشجویان بین الملل برای پذیرش دردانشگاه های  تور ورگاتا و ناپولی سان باید از مرز نمره پایه بالاتر باشد_ تقریبا 20 امتیاز باید ککسب کنند. این بدان معناست که شما برای پذیرش در یکی از دانشکده های با رقابت نسبتا کمتر ، باید بیش از 50% نمره در آزمون IMAT را کسب کرده باشید.

دانشگاه یی که برای پذیرش در آنها به مدرک I.MAT نیاز داریم

بسیاری از دانشگاه های ایتالیا از جمله دانشگاه های پزشکی ایتالیا برنامه هایی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند و دانشجویان را با توجه به آزمون I.MAT مورد پذیرش قرار می دهند این دانشگاه ها عبارتند از:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *