بورس های استانی

بورسیه استانی ایتالیا

بورسیه استانی ایتالیا (جهان سوم)

اگر علاقمند به تحصیل در ایتالیا هستید در اسرع وقت برای انجام امور مربوط به پذیرش  دانشگاه و اخذ ویزای تحصیلی فرمایید. ایتالیا کشوری که ظرفیت های آموزشی و پیشرفت در آن بسیار زیاد است . دولت ایتالیا و دانشگاه های ایتالیایی برای تسهیل در تحصیل دانشجویان بین الملل مستعد گزینه های بسیار خوبی در نظر گرفته که می توان به ساده ترین شکل اقدام به ادامه تحصیل در رشته دلخواه را در یکی از دانشگاه های ایتالیا رقم زد. پذیرش در دانشگاه های ایتالیا نسبت به دیگر کشور های اروپایی از شرایط  و امکانات آموزشی  بهتری برخوردار است. همچنین دانشگاه های ایتالیا جزو برترین دانشگاه های معتبر دررنکینگ های جهانی شناخته شده است. علاوه بر این ایتالیا کشوری با فرهنگ و هنر آمیخته است و مکان های توریستی بی نظیری دارد.

بورسیه استانی ایتالیا (DSU) چیست ؟

یکی از بهترین شرایط یا گزینه های عالی که دولت ایتالیا برای دانشجویان بین الملل علاقمند به تحصیل در ایتالیا فراهم کرده است, بورس استانی برای کشور های جهان سوم است. بور سیه های استانی  براساس درآمد خانواده دانشجو و شرایط مالی سرپرست وی به ایشان تعلق می گیرد.این بورسیه توسط استان محل تحصیل دانشجو در ایتالیا پرداخت می شود و دانشجویانی که در پرداخت هزینه های دانشگاه و امکانات اقامتی (خوابگاه ، غذا وسرویس ایاب ذهاب)  برایشان با دشواری همراه است می توانند از این بورسیه استفاده کرده و کلیه هزینه های تحصیل و زندگی یا بخش قابل توجهی از هزینه ها را پوشش دهند.

جهت استفاده از این نوع بورسیه ابتدا دانشجو باید توسط یکی از دانشگاههای دولتی ایتالیا پذیرش شود. ذکر این نکته حائز اهمیت است که بورس های استانی مختص دانشگاه های دولتی ایتالیا می باشند.  پس از اخذ پذیرش از سوی دانشگاه مورد نظر، دانشجو باید براساس شرایط شغلی و وضعیت درامد سرپرست خود، وضعیت سکونت و تعداد اعضای خانواده و….. مدارک لازم برای بهره مندی از بورسیه را تهیه کند.

هدف از اعطای بورسیه استانی(DSU) ایتالیا چیست؟

بورس استانی یا DSU که مخفف Diritto allo Studio Universitario به معنی حق تحصیل دانشگاهی است و به این دلیل که دولت ایتالیا طبق قانون اساسی این کشور مکلف است شرایط تحصیل رایگان را برای دانشجویان فراهم آورد، از این خاطر دانشجویان کم درامد که با وضع اقتصادی ضعیفی باشند,  میتوانند از این کمک هزینه استفاده نمایند. از آنجایی که این بسیاری از دانشجویان خارجی در ایتالیا که عمدتا از کشور های با درآمد پایین می آیند و واجد شرایط دریافت این بورسیه میشوند، این بورس در بین مردم عادی به بورسیه جهان سوم نیز شهرت یافته است. چنانچه دانشجو واجد شرایط دریافت این بورسیه گردد، از پرداخت شهریه معاف گردیده و تحصیل او رایگان خواهد بود. بورس استانی DSU، یک کمک هزینه تحصیلی است  برای تسهیل در امرتحصیل و  زندگی دانشجویی دانشجویان کم درامد و کمک مالی به دانشجویانی است که در تامین هزینه های تحصیلی و زندگی خود با دشواری مالی روبرو هستند.این بورس در هر استان توسط دولت ایتالیا به دانشجویان پرداخت میشود به همین دلیل به آن بورس استانی نیز میگویند.  مبلغ آن 5000 یورو میباشد و به افرادی تعلق میگیرد که ثابت کنند از لحاظ مالی کم درآمد هستند.

بورسیه استانی ایتالیا

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام کردن در بورس:

1- فیش حقوقی سرپرست
2- اجاره نامه
3- اقرارنامه سرپرست
4- شناسنامه سرپرست
* برای برخی شهرها گواهی یورویی از بانک مرکزی نیاز میباشد.

1. فیش حقوقی

یکی از مدارک خواسته شده توسط سازمان بورس، فیش حقوقی میباشد. فیش حقوقی سرپرست دانشجو  میبایست به زبان ایتالیایی ترجمه گردد.
افرادی که در سازمان های دولتی یا شرکت های خصوصی کار میکنند، به قسمت مربوطه رفته و خواستار فیش حقوقی میشوند.
افرادی که شغل آزاد دارند باید به اتحادیه صنف مربوطه مراجعه کرده و فیش حقوقی را تهیه فرمایند.

نکته: فیش حقوقی باید مربوط به یکسال قبل باشد. بر فرض مثال افرادی که میخواهند برای سال ۲۰۱۶ اقدام کنند باید فیش حقوقی یکی از ماه های سال ۲۰۱۵ را تهیه فرمایند.

2. اجاره نامه

سازمان بورس مدرکی از شما میخواهد که وضعیت اسکانتان در آن مشخص شده باشد که این میتواند سند خانه یا اجاره نامه باشد. افرادی که میخواهند اجاره نامه تهیه کنند، میابیست با مالک خانه به محضر بروند و اجاره نامه ای دال بر اجاره نشینی تهیه کنند. همچنین اجاره نامه هم بهتر است مربوط به سال قبل و به اعتبار 2 تا 3 سال باشد.
کسانی که اجاره نشین نیستند و متراژ خانه بالایی ندارند میتوانند سند خانه خور را هم ترجمه کرده و به جای اجاره نامه ارائه بدهند.

3. اقرار نامه

اقرار‌نامه برگه ای است که سرپرست خانواده با مراجعه به محضر در آن اقرار میکند که اینجانب با این مشخصات دارای این تعداد فرزند و همسر بوده که هر کدام از فرزندانم دانشجو یا مشغول به کار بوده و همسرم خانه دار یا شاغل میباشد و سرپرستی و کلیه هزینه های اعضای خانواده بر عهده اینجانب میباشد. اقرار نامه میبایست وضعیت خانواده را در سال میلادی جاری مشخص نماید.

4. شناسنامه سرپرست خانوار

بعد از آماده کردن کلیه مدارکی که بالا گفته شد همه مدارک به همراه شناسنامه سرپست خانوار به دارالترجمه فرستاده و به زبان ایتالیایی با مهر دادگستری و وزارت خارجه گردد.

برخی از شهرهای ایتالیا مدرکی را برای تبدیل نرخ یورو به ریال نیاز دارند که به آن گواهی یورویی گفته میشود. برای تهیه این مدرک میتوان به “بانک مرکزی” به آدرس تهران – بلوار میرداماد – بانک مرکزی مراجعه کرده نمود. این مدرک نامه ای است که در آن نرخ برابری یورو به ریال در سال مورد نظر ذکر میشود.
نکته: بعضی از استانها نیاز به گواهی یورویی ندارند و خود سازمان بورس نرخ ریال به یورو را تبدیل میکنند پس برای آنهایی که نیاز ندارند تهیه این مورد نیاز نیست.

نکته؛‌بعد از اینکه ترجمه ها آماده شد برای تائید مدارک به سفارت مراجعه کرده و به تائید مدارک اقدام میکنید .سفارت در قبال تائید مدارک برای هر صفحه مبلغی را به یورو از شما میگیرد که بهتر است حتما یورو همراهتان باشد.
نکته: بعضی از شهرهای ایتالیا نیازی به تائید مدارک توسط کنسولگری ایتالیا در تهران ندارند.

ISEE به معنی مدرک بیانگر وضعیت اقتصادی شما است. برای تهیه این مدرک باید به دفاتر CAAF مراجعه نمایید. در برخی شهرهای ایتالیا، دانشجویان میبایست پس از پر کردن فرم آنلاین شرکت در بورسیه، مدارک کاغذی خود را به این دفاتر برده و برگه ی ISEE را دریافت نماییند.

CAAF دفتر هایی در شهرهای مختلف ایتالیا هستند که شبیه تامین اجتماعی ما هستند که برای معلولین بازنشسته ها و کم درآمدها خدماتی مانند مسکن، خوراک و کمک هزینه تحصیلی و وام تحصیلی ارائه میدهد و این خدمات بر اساس درآمد و وضعیت جسمی و اجتماعی آنها تعیین میگردد.

شرایط لازم داوطلبان  برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا

سه شرط لازم برای اخذ بورسیه استانی وجود دارد که دانشجو باید این شرایط را داشته باشد تا بتواند از این موقعیت کمک هزینه دانشجویی استفاده کند:

 • موقعیت مالی دانشجو : برای اعطای بورسیه به دانشجویان توسط دانشگاه های دولتی، درآمد خانواده در یکی از دهک های مالی برای بهره مندی از بورس استانی قرار می گیرد که بر اساس میزان وضعیت درآمد خانواده ها (عدد ایزه)، کمک هزینه یا بورسیه تحصیلی اعطا می گردد. اگر وضعیت مالی متقاضی در دهک خوبی قرار بگیرد، بورسیه تحصیلی کاملی به فرد اعطا می شود و به ترتیب دهک ها مقدار کمک هزینه تحصیلی کاهش پیدا می کند.

 

 • شرایط سنی : دولت ایتالیا، برای اعطای بورسیه های تحصیلی خود به دانشجویان در هر یک از مقاطع تحصیلی، دربرنامه های مختلف آن شرایط متفاوتی دارند. بعنوان نمونه, دولتی ایتالیا که به مقطع ارشد، دکتری و پروژه های تحقیقاتی تعلق می گرفت محدودیت های سنی مخصوص به خود را دارد. در مقطع ارشد سن دانشجویان می بایست حداکثر 28 سال بوده و مقطع دکتری حداکثر 30 سال می باشد. اما برای کسانی که قصد همکاری در پروژه های تحقیقاتی زیر نظر یک سرپرست را دارند، این محدودیت کمتر شده و تا سن 40 سالگی امکان بهره مندی از بورسیه ارائه شده برای این برنامه ها وجود خواهد داشت. قبل از اقدام برای ویزا دقت بفرمایید بعضی برنامه هایی که توسط یک دانشگاه تعریف شده، حداکثر سن برای مقطع کارشناسی و ارشد 30 سال است. بنابراین اگر قصد استفاده از این برنامه ها را دارید چک کردن شرایط سنی آن ها قبل از هرگونه برنامه ریزی برای بهره مندی از بورسیه تحصیلی در ایتالیا ضروری است.  اگر سن شما نسبت به مقطع تحصیلی شما بیشتر باشه، شانس تون برای دریافت ویزا نیز کاهش می یابد و باید گپ تحصیلی خود باید توجیه کنید.

 

 • داشتن مهارت زبانی:داشتن مهارت زبانی در گرایش تحصیلی مورد نظر، مهم ترین شرط برای دربافت بورسیه استانی ایتالیا است. در برخی رشته های تحصیلی، لازم است تا شما مهارت B2  زبانی ایتالیایی را داشته باشید تا بتوانید از بورسیه استانی ایتالیا استفاده کنید. همچنین تدریس برخی از رشته ها به زبان انگلیسی است؛ در این صورت دانشجو موظف است تا با تسلط بر زبان انگلیسی، واجد دریافت کمک هزینه تحصیلی شود.

 

 • دارا بودن پذیرش از دانشگاهی در ایتالیابرای تقاضا این بورسیه شما ابتدا باید از یک دانشگاهی در ایتالیا پذیرش داشته باشید، تا بتوانید برای این بورسیه تحصیلی اقدام کنید.

 

مدارک لازم برای بهره مندی از بورسیه استانی ایتالیا

یکی از مهم ترین مراحل پروسه مهاجرت جمع آوری اسناد و مدارک است و هر گونه سهل انگاری می تواند نتیجه را تغییر دهد. زمانی که شما قصد ثبت درخواست بورسیه تحصیلی در ایتالیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور را دارید، به مدارک مختلفی در هر یک از مراحل پروسه خود نیاز خواهید داشت. که این مدارک بسته به دانشگاه و نوع بورسیه درخواستی متفاوت می باشد. مدارک عمومی مورد نیاز برای مرحله ویزا به شرح زیر است:

 • گذرنامه معتبر
 • عکس
 • مدارک هویتی
 • رزومه
 • مدارک و ریز نمرات مقاطع قبلی
 • نامه پذیرش از دانشگاه
 • نامه تمکن مالی
 • مدرک زبان
 • پر کردن فرم ویزا
 • بیمه مسافرتی
 • مدارک مربوط به محل زندگی در ایتالیا

 

سوالات پر تکرار در خصوص بورس استانی

بورسیه استانی به چه مقاطع و چه رشته هایی تعلق میگیرد؟

بورسیه استانی به کلیه رشته های تحصیلی در مقاطع لیسانس،فوق لیسانس و دکترا در دانشگاههای دولتی و برخی دانشگاه های خصوصی تعلق میگیرد.

این بورسیه علاوه بر دانشجویان رشته های دانشگاهی به متقاضیانی که در اکادمی های هنری دولتی و کنسرواتوارهای موسیقی دولتی مشغول به تحصیل باشند نیز تعلق می گیرد.

مبلغ کمک هزینه تحصیلی چقدر است و شامل چه مواردی است؟

میزان کمک هزینه این بورس, تقریبا در کلیه استانهای ایتالیایکسان  بوده و تا سقف 5200یورو در سال به صورت نقدی وتخفیف 10%-90%از مقدار شهریه دانشگاه و همچنین تا 70%تخفیف در پرداخت هزینه خوابگاه و سلف سرویس بهره مند شوند.

دانشجویان می توانند همزمان با اقدام برای دریافت بورسیه ،برای استفاده از خوابگاه وکارت غذا را نیز درخواست دهند که در این حالت مبلغ ان از مبلغ کل بورسیه کسر خواهد شد.

دانشجویانی که برای بهره مندی از بورسیه اقدام نموده اند در بعضی استانها و دانشگاهها از پرداخت شهریه معاف می شوند یا شهریه هایی نسبتا پایین را به دانشگاه پرداخت خواهند کرد،که در این مورد در صورتی که دانشجو در پایان سال تحصیلی واحدهای معینی را با موفقیت گذرانده باشد این مبلغ به وی بازگردانده خواهد شد.

آیا برای اخذ بورسیه استانی ایتالیا به رزومه تحصیلی و پژوهشی قوی و مقالات علمی نظیر isiو… نیاز است؟

خیر. برای دریافت بورسیه استانی ایتالیا به هیچ عنوان داشتن مقالات علمی و رزومه تحصیلی یا کاری مطرح نیست و صرفا با ارایه مدارک مالی مربوط به سرپرست خانواده و وضعیت معیشتی و سکونت می توان از بورسیه تحصیلی بهره مند گردید.

آیا زبان تحصیلی رشته دانشگاهی در اخذ بورسیه استانی ایتالیا موثر است؟

خیر.شرایط و بهره مندی از بورسیه استانی ایتالیا برای کلیه دانشجویانی که به زبان انگلیسی یا زبان ایتالیایی مشغول به تحصیل می شوند کاملا یکسان است.

آیا این بورسیه برای دانشجو تعهدی به دنبال خواهد داشت ؟

بله! تنها تعهد دانشجویان در ازای دریافت بورسیه،با موفقیت پاس کردن واحد های درسی معینی است.پس از اخذ بورسیه دانشجو باید در سال تحصیلی تعداد معینی از واحدهای تحصیلی خود را با موفقیت پاس کند،در غیر این صورت بورسیه وی قطع خواهد شد و دانشجو پس از ان موظف به تامین هزینه های تحصیل و زندگی به صورت شخصی خواهد بود.

شرایط پرداخت اقساط مبلغ بورسیه به دانشجویان به چه صورت است؟

به طور معمول قسط اول بورسیه که معادل نیمی از مبلغ نقدی بورسیه است, تا یکماه پس از اعلام نتایج اولیه بورسیه هر استان به حسابی که توسط دانشجو معرفی شده به اداره بورسیه واریز می شود.معمولا در اکثر استانهای ایتالیا قسط اول بورسیه در استانه تعطیلات سال نو میلادی واریز میشود.

شانس بورسیه برای دانشجویانی که از ایران درخواست اخذ بورسیه می دهند چقدر است؟

تقریبا کلیه دانشجویانی که از ایران اقدام میکنند واجد شرایط دریافت بورسیه هستند.

اساس محاسبه شانس دانشجو برای بهره مندی از بورس استانی  به وضعیت مالی و میزان درامد سرپرست دانشجو ارتباط بیشتری دارد تا هر عامل دیگری و به این خاطر که فیش حقوقی سرپرست های خانوده ها در ایران عمدتا کمتر از 10000یورو در سال است تعداد عمده دانشجویانی که از ایران اقدام میکنند واجد شرایط دریافت بورسیه هستند.

چنانچه فیش حقوقی سرپرست شما بیشتر از ده هزار یورو در سال باشد باز هم می توان با تهیه مدارک اضافه تر شانس خود را برای بورسیه ارتقا داد.

برای بهره مندی از این کمک هزینه تحصیلی برخلاف تصور عمومی از بورسیه که معمولا به کمک هزینه های علمی اعطایی دانشگاه اعطا می شود  ، شرایط علمی دانشجو (رزومه علمی، مقالات ISI  و…) جهت گرفتن بورسیه ضروری نمی باشد و صرفاً در صورت اخذ پذیرش تحصیلی از یکی از دانشگاههای دولتی در  ایتالیا و با تهیه مدارک مالی (مربوط به خود یا سرپرست خانواده) می توان از کمک مالی 5200 یورو در سال همراه با تخفیف 90 ـ 10 درصدی از شهریه دانشگاه و همچنین تخفیف خوابگاه و 2 وعده غذایی تا %70 بهره مند شد.

مبلغ بورسیه به حساب شخصی دانشجویان واریز شده و دانشجویان می توانند شهریه دانشگاه ،شهریه خوابگاه و 2 وعده غذایی را از محل کمک دریافت شده پرداخت کرده و مبلغ باقی مانده را  طوری که مایل هستند صرف سایر هزینه های جانبی زندگی خود در ایتالیا نمایند.

معمولا دانشجویان کارشناسی  و کارشناسی ارشد می توانند پس از پرداخت شهریه دانشگاه، شهریه خوابگاه و 2 وعده غذایی از محل کمک هزینه جهان سوم ، بین 1000 تا 2000 یورو درسال را پس انداز نمایند یا صرف دیگر هزینه های جانبی زندگی خود در ایتالیا نمایند.

دانشجویان مقطع دکترا با توجه به شهریه های ناچیز دانشگاه می توانند پس از پرداخت شهریه خوابگاه و 2 وعده غذایی سالانه بین 2000 تا 3000 یورو از این مبلغ را پس انداز یا صرف امورات دیگر نمایند.

برای برخورداری این نوع بورسیه ارائه هیچ گونه رزومه علمی، تحصیلی، معدل بالا و … ضروری نیست و تنها با پذیرفته شدن در یکی از دانشگاههای دولتی ایتالیا و تهیه مدارک مالی ممکن است.

مدارک مالی جهت دریافت بورسیه جهان سوم :

 • فیش حقوقی دانشجو یا سرپرست وی
 • اجاره نامه سرپرست خانواده
 • ترجمه شناسنامه متقاضی یا سرپرست وی
 • گواهی معادل یورویی از بانک مرکزی
۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *