شرایط و نحوه تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا

شرایط و نحوه تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا

تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا یکی از موارد بسیار مهم برای دانشجویان است که در این مطلب به طور کامل و جامع به آن می پردازیم. بطور کلی تحصیل در ایتالیا به سبب امکانات تحصیلی و رفاهی بالا برای دانشجویان  به یکی  از اهداف بسیاری  مهم  مبدل شده است.

همان طور که میدانید دانشگاه های ایتالیا سالانه ظرفیت قابل توجهی از دانشجویان را پذیرش می کند آنچه که سبب شد ایتالیا از جمله بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی باشد فرهنگ غنی و امکانات آموزشی نوین آن  است.

نقش زبان در مهاجرت

قبل تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا باید زبان ایتالیایی خود را تقویت کنید و بدون توجه به این مقوله تحصیل در این کشور امری سخت و ناممکن است. توجه داشته باشید که بر اساس چارچوب مرجع مشترک اروپایی (CEFR)، حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای تحصیل در  کشور ایتالیا مدرک زبان سطح B۲ است.

در دانشگاه های ایتالیا امروزه کلاس هایی جهت تقویت و یادگیری زبان برگزار می شود ولی پیشنهاد می شود برای صرفه جویی هزینه و زمان این مورد را قبل از تقاضای بورسیه انجام دهید.

تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا

معدل برای تحصیل در ایتالیا

برخی از کشورها جهت پذیرش دانشجو معدل را  مورد توجه و ملاک قرار میدهند و این مورد می تواند در پذیرش یا عدم پذیرش موثر باشد. خوشبختانه برای بورسیه تحصیلی اروپا یا کشور ایتالیا معدل جزو پارامتر های پذیرش محسوب نمی شود و شما می توانید بدون هیچ نگرانی اقدام به تقاضای بورسیه نمایید.

البته توجه داشته باشید که معدل بالا و رزومه تحصیلی در پذیرش دانشگاه های ایتالیا می تواند دارای تاثیرات مثبتی باشد.

مراحل تقاضای بورسیه های تحصیلی ایتالیا

1.درخواست پذیرش

اولین مرحله در بورسیه تحصیلی درخواست پذیرش است و افراد باید در این مرحله  رشته و دانشگاه  و دوره تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنند. در این مرحله در اغلب دانشگاه ها درخواست پذیرش به موسسه ها ارائه می شود و پس از دانشجو در آزمون های ورودی دانشگاه مورد نظر شرکت نموده و مدارک درخواستی دانشگاه را ارسال نمایید. مدارکی که اغلب دانشگاه های ایتالیا جهت پذیرش به آن نیاز دارند شامل موارد زیر است:

 • گواهی سوابق تحصیلی
 • ریز نمرات
 • توصیه نامه از اساتید
 • انگیزه نامه
 • مدرک و گواهی زبان

مراجعه به سفارت

دانشجویان پس از  ارسال مدارک و اخذ پذیرش، در دانشگاه مورد نظر ثبت نام کرده و سپس برای اخذ وقت سفارت اقدام میکنند. مدارکی که دانشجویان باید به سفارت تحویل دهند شامل موارد زیر است :

 1. ترجمه مدارک تحصیلی به زبان ایتالیایی
 2. ترجمه ایتالیایی و اصل شناسنامه
 3. بیمه مسافرتی
 4. قطعه عکس
 5. کپی صفحه اول پاسپورت
 6. کپی رزرو محل اسکان در مدت ویزا
 7. گردش مالی ۳ ماهه و گواهی پشتوانه مالی برای یک سال زندگی و تحصیل در ایتالیا

طول زمان پذیرش

طول زمان پذیرش تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا  به عوامل مختلفی بستگی دارد و ناکافی بودن مدارک و نقص در ارسال  آن ها می تواند در پذیرش وقفه ایجاد نماید. برای این مورد توصیه می شود قبل از هرکاری از موسسه های مهاجرتی مشاوره بگیرد و علاوه بر آن ارتباط با افرادی که در این دانشگاه ها مشغول به تحصیل هستند می تواند کمک کننده باشد.

طول پذیرش بورسیه بطور معمول از 3 الی 6 ماه می تواند متغیر باشد و معمولا فرد پس از این زمان می تواند پیگیری های لازم را انجام دهد.

هزینه دانشجویان بورسیه تحصیلی

هزینه دانشجویان بورسیه تحصیلی در کشور ایتالیا بر حسب نوع رشته و دانشگاه مربوطه متغیر است. معمولا تحصیل پزشکی در ایتالیا و زیر گروه های آن و حتی هنر نسبت به سایر رشته ها تعرفه هزینه بیشتری دارد و این به سبب اهمیت ویژه آن است. نکته قابل توجه این است که در برخی از دانشگاه های ایتالیا این  امکان وجود دارد که دانشجویان در حین تحصیل اشتغال داشته باشد.

اشتغال  در حین تحصیل معمولا  بر حسب مهارت فرد است و دانشجو می تواند مطابق علاقه و مهارت  در کار های مربوط فعالیت کنند و درآمد قابل توجهی داشته باشد.توجه داشته باشید که این هزینه به طور ثابت نیست و در دانشگاه و رشته های مختلف می تواند متغیر باشد.

چرا ایتالیا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

چرا ایتالیا را برای تحصیل انتخاب کنیم؟

ایتالیا یکی از مقرون به صرفه ترین و بهترین کشور برای مهاجرت تحصیلی است و این مورد سبب شده که مورد توجه اغلب دانشجویان باشد. یکی دیگر از دلایل تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا سطح علمی و فرهنگی بسیار بالای این  کشور است و دانشگاههای این کشور جزو محبوب ترین دانشگاه های جهان است که دارای رتبه های علمی بسیار بالایی می باشد.

مدرک هایی که در دانشگاه های ایتالیا پس از طی دوران تحصیلی به دانشجویان اعطا میشوند مورد توجه و تایید بسیاری از کشور ها است و این مورد می تواند در سهولت اشتغال موثر باشد.

قوانین بورسیه تحصیلی

برخی از کشورها قوانین خاصی برای  بورسیه دارند از جمله اینکه امکانات دانشگاهی برای کلیه دانشجویان رایگان و برابر نیست و این می تواند روند تحصیلی را اندکی سخت نماید. خوشبختانه قوانین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و دانشجویان ایتالیایی  ثابت و برابر است و تمام دانشجویان می توانند در حین تحصیل از امکانات رفاهی ثابتی استفاده کنند.

معمولا در این کشور به دانشجویان مهمان به لحاظ شرایط خاصی که دارند کمک هایی در عرصه های مختلف می شود و این سبب  می شود که شرایط بهتری برای تحصیل فراهم شود.

سخن پایانی

در این مطلب سعی شد که به ابعاد  تقاضا برای بورسیه های تحصیلی ایتالیا پرداخته شود. توجه داشته باشید که روند پذیرش در دانشگاه های ایتالیا شامل درخواست پذیرش و ارسال مدارک است و طی آن دانشگاه مورد نظر مکاتبات خود را از طریق ایمیل انجام می دهد.

لازم به ذکر است که برای سهولت در پذیرش بورسیه توصیه می شود که حتما قبل از هر کاری با مرکز مشاوره موسسه های مهاجرتی معتبر و موسسات مجاز اعزام دانشجو ارتباط داشته باشید و یا می توانید از طریق ارتباط با دانشجویان مقیم در این کشور اطلاعات کامل و جامعی بدست آورید.

نکته قابل توجه این است که حتما  افراد باید از طریق ایمیل با دانشگاه مورد نظر مکاتبه لازم را داشته باشند  با پیگیری از روند پذیرش و مراحل آن مطلع شوند. برای مشاوره با مشاوران ما تماس بگیرید.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *